збагачення словника дошкільників експресивною лексикою народних Казок Реклама: хостинг в Украине бесплатно  
   
   - © Руденко Юлія Анатоліївна - (карта сайта) - теорія і методика дошкільної освіти
 

 
Освітній портал
Интернет-университет информационных технологий

Руденко Алина - стихотворения
Руденко Аля
стихотворения >

 

 
 
 

Змістовий модуль 1. Теоретичні основи курсу „Виразне читання та основи культури мовлення”

Тема 3. Техніка мовлення як необхідна передумова словесної дії

План

 1. Вступ
 2. Техніка мовлення, її чинники
 3. Дихання. Типи дихання. Гігієнічні правила дихання.
 4. Дикційна та орфоепічна чистота мовлення.
 5. Голос. Природні якості і постановка голосу. Якості розвиненого голосу. Гігієна голосу.

Література

 1. Грищенко Т.Б. Українська мова та культура мовлення. - К., 2005.
 2. Никольская С.Т. Техника речи. - М., 1979.
 3. Г.А.Олійник Виразне читання. Основи теорії: Посібник для вчителів.- Тернопіль. 201. -224 с.
 4. Станіславський К. Робота актора над собою. -К., 1952.

Техніка мовлення. Основні елементи техніки мовлення. Дихання. Голос. Дикція. Орфоепія.

Дихання. Постановка дихання. Кероване дихання. Природне дихання. Типи природного дихання: ключичний, грудний, діафрагматичний, комбінований. Вміння керувати диханням. Тренувальні вправи на вироблення навичок правильного дихання. Умови правильного дихання. Гігієнічні правила дихання.

Голос. Утворення голосу. Природні якості і постановка голосу. Якості голосу (сила, висота, тембр). Гігієнічні вимоги до голосу.

Дикційна і орфоепічна чистота – визначальна якісна характеристика мовлення. Органічні та неорганічні вади мовленнєвого апарату. Виразність і чистота дикції. Артикуляція голосних. Артикуляція приголосних.

Основні поняття: техніка мовлення, дихання, голос, дикція, орфоепія.

Техніка мовлення - комплекс теоретично-практичних основ вимови (досконале володіння мовним апаратом, уміння правильно користуватися в педагогічних, навчально-виховних цілях мовою і мовленням) так, щоб вона справляла на слухача евристичне (інтелектуальне), емоційно-естетичне, спонукальне враження.

Ключичний — це такий тип дихання, коли повітрям наповнюється лише верхня частина легень. У цьому випадку дихати доводиться частіше, ніж необхідно, оскільки в легені поступає мала кількість повітря. Цей тип можна розрізняти за такими ознаками: при вдиху підіймаються вгору плечі, лопатки і ключиці.

Грудний — це такий тип дихання, коли повітрям наповнюється лише середня частина легень. На відміну від першого, при такому диханні в легеніі поступає значно більша кількість повітря, проте ще недостатня, щоб заповнити і верхню, і нижню частини. Тому цей тип дихання також вважається неправильним, його ознаки: грудна клітка розширюється, а живіт втягується.

Діафрагмальний — це такий тип дихання, за яким повітрям наповнюється переважно нижня частина легень. Таке дихання значно краще, ніж ключичне чи грудне, проте також неправильне, бо верхня й середня частини легень залишаються пасивними, погано вентилюються. Ознаки такого дихання: при вдиху віддувається живіт, бо діафрагма інтенсивно скорочується, осідає і тисне на черевну порожнину. Це найпоширеніший тип дихання серед людей, які працюють фізично.

Голос - надзвичайно тонкий, поліфункціональний інструмент – голосом можна відтворити будь-яку картину, створити образ, передати емоції.

Сила – певний ступінь гучності звучання.

Висота – тональні можливості або діапазон (звуковий обсяг).

Тембр – певне забарвлення, яке залежить від складу обертонів.

Гігієнічні вимоги до голосу:

 1. Не слід напружувати голосові зв’язки чи працювати без відпочинку.
 2. Не допускати захворювань гострих або хронічних катарів верхніх дихальних шляхів, нервових зрушень тощо. Це може призвести до захворювання органів, які беруть участь у голосоутворенні (гострого, хронічного і професійного ларингіту - запалення слизової оболонки гортані, внутрішніх вузликів на голосових зв’язках).
 3. Не перевищувати денних норм голосового навантаження (4-5 академічних годин підряд). У процесі тривалого мовлення варто робити кілька хвилинні перепочинки – 5-8 повільних і спокійних вдихів і видихів.
Дикція – це правильна, виразна артикуляція, засіб якісного розрізнення звуків мовлення.

зміст ... назад ... далі